M6005-016-2 – AC Traction Motor
Part Number
M6005-016-2
Description
- Robust all steel “mine-duty” round barrel construction
- Low-loss copper-barred rotors are a copper alloy fabricated design for high efficiency, less slip and lower rotor losses (compared to equivalent aluminum die-cast rotors)
- Saminco encoder has 120° thermal rating
- Motor has flexibility to adapt to individual load requirements
- Custom manufactured for Saminco
Specifications
| Motor Specifications | M6005-016-2 |
|---|---|
| Peak Torque | 1000Nm |
| Power Rating | 55kW |
| Voltage | 80V / 140V AC |
| Phase | 3 |
| Poles | 4 |
| Frequency – Base | 50 Hz |
| Current | 495A / 280A |
| RPM | 1478 |
| Duty | 60 min |
| Frame | 27450 B (1c) |
| Mounting | Foot |
| Temperature Rise | 120°C |
| Insulation | H |
| Cooling | Non-ventilated |
| Enclosure | T.E.X.P. |
| Encoder | Yes |
| MSHA Approval # | 07-JA050005-0 |
| Height | 508.1mm (20”) |
| Width | 444mm (14.5”) |
| Length | 759.1mm (30”) |
| Weight | 630kg (1389 lbs) |





