M6005-010-1/F – Torque Tram Motor
Part Number
M6005-010-1/F
Model Number
XV55
Description
- Robust all steel “mine-duty” round barrel construction
- Low-loss copper-barred rotors are a copper alloy fabricated design for high efficiency, less slip and lower rotor losses (compared to equivalent aluminum die-cast rotors)
- Saminco encoder has 120° thermal rating
- Motor has flexibility to adapt to individual load requirements
- Custom manufactured for Saminco
Specifications
| Motor Specifications | M6005-010-1/F |
|---|---|
| Peak Torque | 1000Nm |
| Power Rating | 55kW / 75HP |
| Voltage | 440V AC |
| Phase | 3 |
| Poles | 4 |
| Frequency – Base | 50 Hz |
| Current | 93A |
| RPM | 1478 |
| Duty | 60 min |
| Frame | 15190C |
| Mounting | Flange |
| Temperature Rise | 120°C |
| Insulation | H |
| Cooling | Non-ventilated |
| Enclosure | T.E.X.P. |
| Encoder | Yes |
| MSHA Approval # | 07-JA050005-0 |
| Height | 450mm (17.7”) |
| Width | 384mm (15.1”) |
| Length | 799mm (31.4”) |
| Weight | 635kg (1400 lbs) |





