M6005-037 – AC Traction Motor
Part Number
M6005-037
Motor Number
TM1200
Description
- Robust all steel “mine-duty” round barrel construction
- Low-loss copper-barred rotors are a copper alloy fabricated design for high efficiency, less slip and lower rotor losses (compared to equivalent aluminum die-cast rotors)
- Saminco encoder has 120° thermal rating
- Motor has flexibility to adapt to individual load requirements
- Custom manufactured for Saminco
Specifications
| Motor Specifications | M6005-037 |
|---|---|
| Peak Torque | 1200Nm |
| Power Rating | 40kW |
| Voltage | 1140V AC |
| Phase | 3 |
| Poles | 4 |
| Frequency – Base | 29 Hz |
| Current | 42A |
| RPM | 849 |
| Duty | 60 min |
| Frame | 35200Aa- Ex d |
| Mounting | Flange |
| Temperature Rise | 100°C |
| Insulation | H |
| Cooling | Water-cooled |
| Enclosure | T.E.-IM B5-IC 70 W |
| Encoder | Yes |
| MSHA Approval # | 07-JA150001-0 |
| Height | 451mm (17.75”) |
| Width | 410mm (16.1”) |
| Length | 721mm (28.4”) |
| Weight | 452kg (997 lbs) |





