M6005-021 – Motor for Locomotive Drive Systems
Part Number
M6005-021
Description
- Robust all steel “mine-duty” round barrel construction
- Low-loss copper-barred rotors are a copper alloy fabricated design for high efficiency, less slip and lower rotor losses (compared to equivalent aluminum die-cast rotors)
- Saminco encoder has 120° thermal rating
- Motor has flexibility to adapt to individual load requirements
- Custom manufactured for Saminco
Specifications
| Motor Specifications | M6005-021 |
|---|---|
| Peak Torque | 500Nm |
| Power Rating | 15kW / 20HP |
| Voltage | 80V / 140V AC |
| Phase | 3 |
| Poles | 6 |
| Frequency – Base | 50 Hz |
| Current | 159A / 92A |
| RPM | 974 |
| Duty | S4 |
| Frame | 31280Aa |
| Mounting | Flange |
| Temperature Rise | 100°C |
| Insulation | F |
| Cooling | Non-ventilated |
| Enclosure | T.E. |
| Encoder | Yes |
| MSHA Approval # | Non- XP |
| Height | 351mm (13.8”) |
| Width | 403mm (15.9”) |
| Length | 683mm (26.9”) |
| Weight | 250kg (551 lbs) |






